Weissburgunder Másik Bio Respekt 2023, BÍLÉ SUCHÉ, GSELLMANN
365 Kč vč DPH
Popis
„Másik“ nebo „Maschek“ – název, který zní exoticky, ale nese v sobě příběh a kouzlo. Pochází z maďarského slovníku a znamená „druhý“ nebo „přicházející z druhé strany“. V Andreasově portfoliu je několik vín z odrůdy Rulandské bílé, což často vede zákazníky k poznámce: „Prosím ten druhý Weissburgunder.“ Tak vznikl „Másik“ – a v Rakousku se překvapivě vyslovuje jako „Mášik“.
Toto víno je elegantní a vyvážené, s lehce zakalenou, neprůzračnou barvou, která je důkazem poctivého, nefiltrovaného lahvování. V chuti objevíte medovou sladkost s dlouhotrvající minerální perzistencí, která vínu dodává jedinečnou hloubku. Rulandské bílé od Andrease vás překvapí svou živostí a intenzitou, doprovázenou jemným aroma, které vás okouzlí již při prvním doušku. Ruční sběr proběhl v září 2023, fermentace a zrání probíhaly v amfoře.
Vyzkoušejte „Mášika“ a zjistíte, proč je to víno, které si zamilujete na první dobrou!
Vinařství
Mladý vizionář, jemuž ale nechybí úcta k tradici. Takový je rakouský vinař Andreas Gsellmann, s nímž jsme se seznámili během našeho putování po Raw Wine, festivalu naturálních vín. Že má tento sympaťák stejnou krevní skupinu jako my, jsme poznali hned podle jeho ležérního lifestylu, který se koneckonců odráží i v jeho produkci vín. Že to ale není žádný punk a Andreas to má dobře vymyšlené, naopak ukazují jeho sofistikované etikety snoubící motivy klasického umění v kombinaci s neotřelou a svéráznou typografií.
Každé z jeho vín pro nás bylo jedinečným zážitkem, o čemž jsme se ujistili, když jsme navštívili jeho vinařství v malebné vesnici Gols v rakouském Burgenlandu a všechna vína opět přechutnali v jejich přirozeném prostředí. A kupodivu nechutnala ani lépe, ani hůře, ale úplně stejně báječně, jak jsme si je pamatovali z prvního dojmu – dynamická vína, jejichž dojem se stále mění a vyvíjí, a to jak ve vůni, tak v chuti. Všechna vína jsou navíc fermentována pouze spontánně a stabilizována jsou za pomocí siřičitanů pouze v nutném množství.
Andreasovo vinařství s vinicemi o rozloze 15 hektarů je středně velké a moderní, přesto se zde ke sklizni hroznů používají především ruce a k presování šťávy z nich zase nohy. K tomu mu pomáhá jeho rodina v čele s jeho otcem, vinařem v důchodu, který tuto rodinou tradici začal společně se svým bratrem. Nejlépe však tento příběh vypráví Andreasova vína, která si oblibu získala především na druhé části zeměkoule, konkrétně v Japonsku a USA. Že jsme Andreasův talent na výrobu vína objevili my a přivezli ho k nám do Malešic, byla možná náhoda, avšak našemu instinktu na dobré lidi bezmezně důvěřujeme.
Ostatní vína z vinařství