Oranžovým vínům neboli “oranžádám” se mezi veřejností stále nedostává náležitého povědomí. Naše každodenní klientela si je nicméně užívá čím dál častěji a postupně přichází na to, v čem spočívá jejich kouzlo. My jsme si proto dnes dali za úkol vás s nimi také alespoň na povrchové bázi seznámit a dodat vám kuráže vydat se ve světě vín do dosud neprobádaných oblastí. Čtěte – za tu zábavu a poučení, které oranžová vína skýtají, to rozhodně stojí.
Zábava, zábava a zase zábava. To jsou mladá, lehce naperlená naturální vína vyrobená metodou PÉT-NAT. Proč nás tak baví? Čtěte dál a dozvíte se, pokud se chcete také bavit.
Naturální vína, konvenční vína, BIO vína, biodynamická vína – patříte mezi nováčky v pití vína a ztrácíte se v té spoustě názvosloví? Tak proto jsme sepsali to nejdůležitější, co budete potřebovat vědět, pokud se budete rozhodovat, jestli si koupit lahev naturálního vína nebo zachováte věrnost konvenčním vínům. Ale vězte, že hlavní rozhodovací instancí by vždy měl být váš chuťový aparát – pijte jen to, co vám chutná.
V polovině nadprůměrně teplého února jsme se na tři dny vydali do Francie, konkrétně do Paříže. Co jsme v hlavním městě země galského kohouta dělali?
Milý zákazníku, jak si nejčastěji objednáváš víno? Máš chuť na “decku suchého bílého”? Je barva vína to, kde končí tvé rozlišovací schopnosti výběru? Pro začátek to jistě stačí, ale skutečně jen pro začátek. Pojďme si společně zkusit vybrat bílé víno trochu blíže.
Na Moravě ještě neuměli psát, lezli po stromech a my už jsme dělali víno a zapisovali do Kosmovy Kroniky,” říká s lehkou nadsázkou Lukáš Rudolfský z vinařství Vinné sklepy Kutná Hora, jež založil roku 2002 jeho otec.