ZU TISCH BIO 2023, BÍLÉ SUCHÉ, GSELLMANN
365 Kč vč DPH
Popis
Rakouského organického vinaře Andrease Gsellmanna jsme na jaře 2024 navštívili v jeho vinařství. Ochutnali jsme většinu jeho produkce, prohlédli si jeho hospodářství a strávili s s ním i jeho rodinou příjemný večer v malebné vinařské vesnici Gols v oblasti Burgenland. Toto víno je symbolem pohostinnosti, kterou nás Andreas zahrnul. Zu Tisch je totiž v němčině výzva pro připojení se k prostřenému stolu v příjemné společnosti.
Bílé víno Zu Tisch je kompozicí odrůd 30% Scheurebe, 25% Veltlínské zelené, 15% Ryzlink vlašský, 15% Neuburger, 10% Muškát Ottonel, 5% Tramín. Po ruční sklizni byla šťáva z hroznů vylisována pošlapáním nohama, pak její cesta vedla do dřevěných sudů a ocelových nádob, kde jedna část fermentovala na slupkách a druhá bez kontaktu. K propojení obou částí došlo až před lahvováním, tedy na jaře. Bez filtrace, minimum přidané síry.
Víno je suché a má živou nažloutlou barvu, kontakt se slupkami se postaral o zvýšenou aromatičnost Sauvignonu, a to jak na nose, tak v ústech. Kyselina je příjemná a vyvážená. Chuť je dynamická a neustále se vyvíjí do překvapivých poloh. Velmi doporučujeme víno vyzkoušet v okruhu přátel či rodiny během společného stolování, například s tradičním tyrolským speckem, jak jsme si ho užili my.
Vinařství
Mladý vizionář, jemuž ale nechybí úcta k tradici. Takový je rakouský vinař Andreas Gsellmann, s nímž jsme se seznámili během našeho putování po Raw Wine, festivalu naturálních vín. Že má tento sympaťák stejnou krevní skupinu jako my, jsme poznali hned podle jeho ležérního lifestylu, který se koneckonců odráží i v jeho produkci vín. Že to ale není žádný punk a Andreas to má dobře vymyšlené, naopak ukazují jeho sofistikované etikety snoubící motivy klasického umění v kombinaci s neotřelou a svéráznou typografií.
Každé z jeho vín pro nás bylo jedinečným zážitkem, o čemž jsme se ujistili, když jsme navštívili jeho vinařství v malebné vesnici Gols v rakouském Burgenlandu a všechna vína opět přechutnali v jejich přirozeném prostředí. A kupodivu nechutnala ani lépe, ani hůře, ale úplně stejně báječně, jak jsme si je pamatovali z prvního dojmu – dynamická vína, jejichž dojem se stále mění a vyvíjí, a to jak ve vůni, tak v chuti. Všechna vína jsou navíc fermentována pouze spontánně a stabilizována jsou za pomocí siřičitanů pouze v nutném množství.
Andreasovo vinařství s vinicemi o rozloze 15 hektarů je středně velké a moderní, přesto se zde ke sklizni hroznů používají především ruce a k presování šťávy z nich zase nohy. K tomu mu pomáhá jeho rodina v čele s jeho otcem, vinařem v důchodu, který tuto rodinou tradici začal společně se svým bratrem. Nejlépe však tento příběh vypráví Andreasova vína, která si oblibu získala především na druhé části zeměkoule, konkrétně v Japonsku a USA. Že jsme Andreasův talent na výrobu vína objevili my a přivezli ho k nám do Malešic, byla možná náhoda, avšak našemu instinktu na dobré lidi bezmezně důvěřujeme.
Ostatní vína z vinařství